Apple’dan büyük hamle! Spotify’a karşı dava açıyor

Geçtiğimiz yıllarda Spotify, Apple’ın uygulama içi ücretlerinde haksız ücret kazandığını, komisyonların çok yüksek olduğunu belirterek Apple’ı Avrupa Birliği’ne şikayet etti. Şirket bu duruma tepki göstermezken Spotify, ödemeleri alabilmek için uygulamasına web sitesine yönlendiren bir bağlantı ekledi yalnız Apple bu güncellemeyi kabul etmedi ve yayınlamadı. Şimdi ise Apple, AB mahkemesinin ona kestiği ceza için Spotify’a karşı dava açmaya hazırlanıyor.

Apple, 1.8 milyon dolarlık cezaya karşı dava açıyor

Spotify bu durumdan ilk olarak 2019’da şikayetçi oldu ve Apple’ı Avrupa Birliği’ne bildirdi. Geçtiğimiz aylarda ise Apple, 1.8 milyar euroluk para cezasına çarptırıldı. Aslında şikayet basit, Spotify Apple’ın aldığı uygulama içi ödeme komisyonlarını çok fazla buluyor. Şirket ise bu ödemeleri Temel Teknoloji Ücreti adında alıyor.

Apple’ın ücret politikasına göre bir kullanıcı hizmete abone olduğunda şirket bu abonelik ödemesinden ilk yıl yüzde 30, sonraki yıllar ise yüzde 15 komisyon alıyor. Bloomberg’in söylediğine göre Apple, 1.8 milyar euroluk cezayı iptal etmek için Avrupa Birliği’nin Lüksemburg’taki genel mahkemesinde bu cezaya karşı bir dava açıyor. Şirket, davada karşı tarafın haklı olmadığını, kullanıcıların App Store politikalarından zarar gördüğüne dair güvenilir bir kanıt olmadığını öne sürüyor.

Önceden şirketin ödeme politikaları daha sertti. Apple o zamanlarda uygulamarda web sitesinden ödeme yapılabileceğinin söylenmesini bile yasakladı. Lakin zaman içinde açılan davalar ve antitröst yasaları şirketin bu durumu devam ettirmesini durdurdu. Son zamanlarda yaşanan durumdalarda ise Spotify, iOS uygulaması içinden Premium’a geçmek isteyen kullanıcılarına Uygulama içinden Premium’a yükseltemezsin. Biliyoruz, ideal olan bu değil açıklamasını yapıyor.

Peki ya siz bu iki şirket arasından hangisini haklı buluyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir